Підготовка пацієнта до протезування починається ще в стаціонарі. Догляд за куксою, процедури з ліквідації набряку, профілактика та лікування контрактур, нормалізація поверхневої чутливості, нормалізація функцій всіх основних систем організму, підвищення загальної витривалості організму пацієнта, підготовка м'язової системи пацієнта до якнайшвидшої вертикалізації – всі ці своєчасно розпочаті заходи здатні значно скоротити терміни післяопераційного відновлення та забезпечити успішне раннє протезування.
Під час періоду реабілітації пацієнт повинен дотримуватися рекомендацій щодо догляду за післяопераційним швом, формування кукси, підтримання рухливості суглобів і зміцнення мускулатури, що збереглася.
Через три-чотири тижні після ампутації кінцівки, за сприятливого перебігу післяопераційного періоду, можна приступати до первинного протезування. Як правило, процес первинного протезування пов'язаний з великою фізичною та психічною напругою. Тим не менш, сучасні методи протезування дозволяють людям, які перенесли ампутацію, продовжити колишній спосіб життя та зберегти соціальний статус, незважаючи на втрату кінцівки.
Терапія після ампутації нижніх кінцівок (брошура)
Реабілітація після ампутації ніжних кінцівок (брошура)
Догляд за післяопераційним швом та шкірою у післяопераційний період
Спостереження за післяопераційним швом здійснює лікар та медсестра. Вам необхідно дотримуватися всіх їхніх розпоряджень. Особливо це стосується пацієнтів з цукровим діабетом і судинною патологією, оскільки вони підвищений ризик розвитку інфекції.
Після ампутації шкіра кукси дуже чутлива. За допомогою м'якої щітки або масажного м'ячика можна зменшити чутливість, злегка масажуючи ними кукси. Ефективно так само розтирати куксу жорстким рушником або мочалкою з махрової тканини. Масажні рухи завжди проводьте від кінця кукси до її основи.
Для щоденного догляду за шкірою кукси необхідно дотримуватись гігієни – рекомендується контрастний душ кукси, потім вимити її дитячим милом і насухо витерти м'яким рушником. Щодня оглядайте шкіру кукси на наявність будь-яких змін стану шкіри і, у разі їх появи, негайно повідомляйте лікаря або техніку-протезисту. Для огляду кукси зручно користуватися невеликим ручним дзеркальцем.
У більшості випадків рана після ампутації гоїться протягом трьох-чотирьох тижнів, потім утворюється післяопераційний рубець, який необхідно регулярно зволожувати. Щодня змащуйте крем без запаху.
Пацієнтам з діабетом або порушенням кровообігу потрібно більш тривале лікування, і у них підвищений ризик розвитку інфекції в операційній рані. Для цієї групи пацієнтів, схильних надалі до розвитку шкірних ускладнень, доцільно використання спеціальних медикаментозних засобів для догляду за куксами.
Рекомендуємо використовувати засоби компанії ОТТОБОКК, спеціально розроблені для догляду за куксою:
Derma Repair 453Н14 — зволожує та стимулює відновлення сухої та роздратованої шкіри, покращує регенерацію шкіри, прискорює загоєння, має антибактеріальну дію.
Derma Clean 453Н10 - має нейтральне PH, очищає шкіру.
Derma Prevent 453Н12 - захищає шкіру від подразнення, має захисну дію, запобігає запаху поту.
-
Протинабрякова терапія
Важливою проблемою, яку необхідно вирішити, є набряк після операції, як природна реакція організму на хірургічне втручання. За нормальних умов набряк спадає через один-два тижні.
Поки не знято швів, рана перев'язується не туго. Спочатку на куксу не можна чинити тиск. Для зменшення набряку в перші кілька днів після ампутації важливо розташовувати кукси вище рівня серця. Потім настає етап компресійної терапії з метою зниження набряку та підготовки кукси до протезування. Вона сприяє покращенню кровообігу в культі, знижує біль та прискорює загоєння шраму.
Для усунення набряку рекомендується використання еластичного бинта, компресійного трикотажу, силіконового чохла, лімфодренуючого масажу, який робить фахівець. Спочатку всі вищезгадані дії виконує медичний персонал, навчаючи родичів і самого пацієнта. Потім ці процедури пацієнт виконує самостійно.
Пов'язка не повинна бути вільною чи тісною. Бинтування кукси проводиться вранці після сну, знімається пов'язка перед сном: тиск у дистальній (нижній) частині кукси має бути максимальним, але не болючим. Чим бинтування вище за культом, тим тиск менший. Це дозволяє уникнути обмеження циркуляції крові у культі.
Пацієнтам після ампутації вище за рівень коліна рекомендується двічі протягом дня лягати на живіт на 30 хвилин. Голову треба повернути на здоровий бік. Це забезпечує легке витягування м'язів на культі.
Для визначення ефективності протинабрякової терапії проводять вимірювання кола кукси вранці та ввечері в одних і тих самих точках вимірювання. Ми рекомендуємо записувати результати вимірювань, щоб було простіше визначити, як спаде набряк.
Отто Бокк пропонує компресійні чохли на кукси, які є важливим доповненням до протезування в післяопераційний період. Вони прості у використанні та забезпечують рівномірний тиск від дистальної до проксимальної області кукси. Чохли зменшують післяопераційний набряк, покращують кровообіг, запобігають появі набряків після зняття протезу. З ними легко і зручно для пацієнта забезпечується рівномірний тиск від дистальної до проксимальної області кукси. Є кілька видів компресії.
-
Профілактика контрактур суглобів
Контрактура суглоба - обмеження пасивних рухів у суглобі, спричинене рубцевою деформацією шкіри, м'язів, сухожиль, суглоба. Найчастіше виникають згинальні контрактури (тобто стану кінцівки, коли її не можна розігнути) в кульшовому, колінному, ліктьовому суглобах, що перешкоджають протезування і подовжують терміни реабілітації.
Методи профілактики:
1. Забезпечення правильного становища кінцівки за її іммобілізації. Культя повинна розташовуватися у випрямленому положенні якнайбільше часу. Не можна довго тримати кукси в зігнутому стані, т.к. м'язи будуть коротшати і рухливість кукси знижуватимуться.
2. Своєчасне усунення болю та набряку. Після ампутації рекомендується користуватися кріслом-коляскою зі спеціальною підніжкою для кукси ноги, яке запобігає деформації хребта. Іноді необхідно змінювати положення кукси, щоб суглоби не втратили рухливість. Поєднання правильного становища тіла та руху - важлива умова для лікування набряку та болю.
3. Активна та пасивна лікувальна гімнастика. При виконанні вправ уникайте рухів, що викликають біль. На першому етапі гімнастика проходить під наглядом лікаря ЛФК, починаючи з дихальної гімнастики, вправ на розтяжку, зміцнення м'язів хребта, рук, здорової ноги, рівноваги та координації.
Фантомні болі
Фантомним болем називається відчуття болю, що виникає втраченої кінцівки. Наприклад, відчуття пошкодження тканин, що триває, що виникло в момент нещасного випадку або свербіж, почуття оніміння у відсутній кінцівці. Зниженню фантомного болю сприяють рання активізація пацієнта (сидяче та вертикальне положення). масаж і лімфодренаж кукси, рівномірний тиск у культі, що створюється за рахунок бинтування та компресійного трикотажу, фізіотерапія, ранній початок фізичних вправ, якомога більш раннє потезування.
У поодиноких і складних випадках потрібна блокада нервів та хірургічне втручання. Крім участі та підтримки сім'ї та родичів не слід нехтувати допомогою професійних психологів. У перші місяці після операції посилення болю можуть призвести порушення кровообігу в ампутованій кінцівки, тривала нерухомість, інфекції, порушення сну.
Причиною появи болю в пізніший період є, в основному, недбалість при догляді за куксами та неправильне носіння протезів. Для перевірки правильності кріплення протеза необхідно надіти протез та зробити кілька кроків. Якщо, незважаючи на дотримання всіх правил його застосування в культі, виникає сильний біль, необхідно звернутися до лікаря.
Дуже ефективна дзеркальна терапія. Мозок інтегрує сигнали як вихідні від ампутованої кінцівки. (Протипоказання – парна ампутація). Можлива допомога психотерапевта. У деяких випадках за погодженням з лікарем використання медикаментів.
-